Umjetnička iskustva koja spajaju
Redoviti sudionik Međunardone Likovne kolonije Breške je umjetnik Fuad Kasumović. On smatra da je ova Kolonija veoma značajna za Tuzlu i da ona otkriva sebe i ljude koji u njoj žive. Ova Kolonija za Kasumovića je način da Tuzla pokaže kako lijepo dočekuje i kakav je zapravo domaćin. „Ona je značajna i utoliko što se događa na Breškama, jednom predivnom mjestu. Ljudi na Breškama su toliko pitomi i dobročudni. Umjetnici koji dolaze sa strane uvijek pričaju o ljudima na Breškama, gotovo da teme njihovih razgovora nikada nisu njihovi radovi, već Breške,“kaže Kasumović. Njega posebno vežu iskustva koje nosi s ovih kolonija. „Interesanstno je to što na Kolonijama uvije sudjeluju različite generacije, od najmlađih do najstarijih. Suština je ipak umjetnost. Svaki umjetnik u tim prostorima se osjeća kao dijete, jer tu se pjeva i igra. Sve brige koje su imali ostave u nekom drugom prostoru. Suština je kada čovjek mijenja prostor i onda se u tom drugom prostoru čovjek pronalazi i pronađe se kroz istomišljenike. Moja dosadašnja iskustva kada sam s njima razgovarao su veoma pozitivna i uvijek me ponovno dovode na Koloniju,“kaže Kasumović.
Mladi su čvrstina Kolonije
Gvardijan Franjevačkog samostana u Tuzli fra Zdravko Anđić kaže da je ova Kolonija postala jedan prepoznatljiv događaj kako u Tuzli, tako i u široj regiji. „Smatram da je ona nešto jako dobro i da je treba i dalje podržavati. Drago mi je što svake godine postajemo sve bolji i bolji i da su djela sve vrijednija. Sve je to zahvaljujući umjetnicima koji nam nesebično pomažu pri izboru umjetnika koji nam dolaze. Prvenstvenu zahvalnost dugujemo Mladenu i Marijani Ivešić, ali i drugima,“ kaže gvardijan fra Zdravko.
Izložbu je uveličao zbor Iuventus Salinarum pod ravnanjem Zlatka Špoljarevića.
Naredna Likovna kolonija je Deseta – jubilarna. Ona će biti obilježena na jedan poseban način i bit će upriličeno nekoliko okruglih stolova i koncerata vezanih za Koloniju. „Planiramo da tijekom Kolonije koja će ove godine biti u lipnju se napravi retrospektiva svih djela i da ta djela se ne zadrže samo u Tuzli. Več smo dogovorili da se naprave izložbe u Mostaru, Sarajevu i Širokom Brijegu. Cijela BiH imat će priliku vidjeti djela nastala proteklih deset godina,“ kaže Nikola Čiča.
Maja Nikolić