Svečanoj svetoj misi, osim vjernika iz Tramošnice Donje i okolnih katoličkih mjesta, prisustvovali su i hodočasnici iz Domaljevca, Šamca, Zovika, Šikare, Drijenče, Brežaka i drugih župa, a među njima i Mijo Matanović, premijer Posavske županije, te Josip Juras generalni konzul Republike Hrvatske u Tuzli. U svetoj misi sudjelovalo je 30-ak svećenika, te tamburaški sastav iz Fojnice i crkveni zbor iz Žepča. Nakon blagoslova kipa sv Antuna u crkvi, mons. Mato Zovkić pozvao je vjernike da se pridruže njemu i svećenicima u crkvenom dvorištu ispred poprsja mučenika iz Tramošnice. Blagosiljajući poprsje fra Lovre, mons. Zovkić zatražio je blagoslov za hodočasnike. "Blagoslovi sve nas danas ovdje sabrane i hodočasnike koji na Lovrinom grobu u Turiću mole za zdravlje bližnjih i svoje. Daj da nas ovaj dan podsjeća na fra Lovrin primjer vjere i potiče na vjerničko življenje u našim životnim okolnostima, koji živiš i kraljuješ i vijeke vjekova", rekao je blagosiljajući poprsje, mučenika iz Tramošnice. Današnjim činom pokrenut je postupak proglašenja ovog mučenika blaženim. Zovkić je pozvao vjernike, bolesnike, da se mole fra Lovri, te da ako dožive čudotvorno ozdravljenje jave župniku u Tramošnici, kako bi se ubrzao put do njegovog proglašenja blaženim.
Fra Lovro je rođen 22. svibnja 1777. godine u Sarajevu od roditelja Ante i Katarine rođ. Strukić. 27. svibnja 1792. U svojoj petnaestoj godini, stupio je u franjevački red i kršteno ime Stjepan zamijenio je sa fra Lovro. Nakon godinu dana novicijata u Kraljevoj Sutjesci položio je 27. svibnja 1793. svečane zavjete. O tome gdje je pohađao filozofski-teološki studij nema podataka. Međutim, pretpostavlja se da je studij završio u nekoj od austrougarskih zemalja. Također, nije poznato kad je fra Lovro zaređen za svećenika. 14. lipnja 1803. postavljen je za samostanskog vikara i kapelana u Kraljevoj Sutjesci. Od 1803. do 1804. bio je župnik u župi Velika. Na kapitulu u Kreševu 14. svibnja 1806. uprava franjevačke provincije imenovala je fra Lovru župnikom u župi Tramošnica. Veoma kratko je bio župnikom u župi Tramošnica od kolovoza 1806. do početka veljače 1807. kada je mučenički ubijen. Postoje dvije teorije o smrti fra Lovre. Jedna teorija kao razlog njegova putovanja kroz selo Turić navodi pomoć stricu fratru u ispovijedanju. Druga teorija kao razlog njegova putovanja kroz selo Turić navodi da je išao podijeliti svete sakramente bolesniku. Dok je prolazio kroz selo Turić u zaseoku Starom Selu fra Lovru je susreo Mujo Arnaut, nadziratelj dobara Osmana-kapetana Gradaščevića, oca poznatog Zmaja od Bosne - Husein-kapetana Gradaščevića, koji je kasnije 1832. godine podigao bunu u Bosni. Narodna predaja kaže kako je Mujo ubio fra Lovru 3. veljače 1807. na spomendan sv. Blaža mučenika. A ubio ga je zato što fra Lovro prolazeći pokraj Muje nije sišao s konja i iskazao mu poštovanje. Poginuo je doista nedužan, mučenički u mržnji protiv kršćanske vjere od Turčina u 30 godini života. Prije nego što je fra Lovro ispustio dušu u kući obitelji Zetić pokajao se. Subraća, tramošnički i turički kršćani pokopali su tijelo fra Lovre u obližnjem turićkom groblju.
Kršćani su odmah poslije smrti smatrali fra Lovru pravim mučenikom, te i nakon dvjesta godina dolaze na njegov grob, mole mu se, uzimaju zemlju s njegova groba i nose svojim kućama, te mažu se po tijelu uvjereni da će im mučenik fra Lovro pomoći. Narod ga i danas štuje kao mučenika.
Poprsje fra Lovre Milanovića zavjetni je dar Tramošničanina fra Nikole Bošnjaka, profesora Franjevačke klasične gimnazije u Visokom. Autor ovog djela je akademski kipar iz Vinkovaca Dejan Duraković. Kip sv. Antuna Padovanskog, rad je akademskog kipara Ivana Križanca iz Vinkovaca, a crkvi u Tramošnici Donjoj darovao ga je Alfred Čeka, rodom iz Đakova.
Današnjoj svečanosti u Tramošnici Donjoj iz župe Breške, zahvaljujući župniku fra Franji Martinoviću, prisustvovalo je oko 40-ak vjernika, od kojih je polovica članova Udruge Društvo Breščana. Boravak su iskoristili i za zajedničku fotografiju pored poprsja fra Lovre Milanovića. Inače hodočasnici su danas imali prigodu kupiti i knjigu posvećenu ovom mučeniku, od autora fra Marijana Karaule. Kako njegov život još uvijek nije dovoljno istražen, u svome današnjem obraćanju mons. dr. Mato Zovkić, rekao je kako se nada da će autor nastaviti započeti posao.
Inače, ova župa Ivana Krstitelja koncem 1991. godine imala je 2.360 katolika (1974: 2.300) i njihov se broj neznatno povećavao sve dopočetka posljednjeg rata kada su svi župljani prognani. Od 2000. godine, do danas vratilo se oko 250 vjernika. Nju tvore Donja Tramošnica, Čardak, Grab, Njivak, Okruglić (dio) i Orlovo Polje. U ime vjernika povratnika i onih koji žive u inozemstvu zahvalnost na daru ovih kipova crkvi u Tramošnici i njezinim vjernicima, kao i ovoj svečanosti, iskazao je župnik domaćin fra Jozo Puškarić.
Svjetlana Nikolić