Kardinal je propovjedajući posebice se osvrnuo na vrijednost obitelji i majčinstva. On kaže da je Bog stvorio zajedništvo, odnosno brak i obitelj, a da su ljudi dopustili da to sve grijeh poremeti. „Žene moraju same sebi vratiti dostojanstvo i to ono dostojanstvo žene i majke, jer po ženi Bog daje živote. Na žalost mi smo stvorili takvo ozračje da majku koja nosi dijete pod svojim srcem ne zovemo ženom u blagoslovljenom stanju već koristimo neke druge nazive. Na žalost danas tog dostojanstva nema i slavljenjem Velike Gospe želimo vratiti ženi dostojanstvo i vrednovanje života. Majka je kolijevka života, tu se čovjek rađa i tu čovjek niče,“poručio je kardinal Vinko Puljić.
On je podsjetio kako gotovo svaki vjernik kada ga nešto počne tištiti prvo pomisli na svoju majku. Ako majke nema žali za njom i čezne da se njoj požali i s njom se ispriča. „To je ono što je prirodno. A mi to želimo uništiti kojekakvim zakonima. Donosimo zakone po kojima nije normalno da se uzimaju muž i žena, nego muškarci s muškarcima i žene sa ženama. To čak proglašavamo demokracijom i sad Crkva nema pravo dići glas. Pa kako ne bi digla glas u obranu života i obranu čovjeka.“ rekao je kardinal.
U povodu 170.obljetnice župe Breške župnik brežački fra Franjo Martinović poklonio je kardinalu Puljiću umjetničku sliku, nastalu na Međunarodnoj likovnoj koloniji Breške 2009. Sliku sa kolonije župnik fra Franjo darovao je i misionaru pateru Dragi Kolimbatoviću, koji je proteklih dana duhovno pripremao župljane kroz pučke misije za proslavu Velike Gospe. Vjernici su tokom devetnice i trodnevnice imali priliku za duhovnu obnovu, a posebne susrete s njim su imali mladi bračni parovi, djeca, mladići i djevojke.
Ana Grgić iz Doknja izradila je poseban dar koje su kardinalu predale njezine dvije unuke, a predsjednica Društva Breščana Svjetlana Nikolić, u ime Udruge uručila je vrhbosanskom nadbiskupu, lutku obučenu u narodnu nošnju, koju su izradile vrijedne ruke žena Breščanki.
Nakon svete mise, kardinal je porazgovarao sa vjernicima okupljenim u dvorištu, a potom ga je župnik poveo na ručak, na kojem su osim svećenika bili i brojni drugi uzvanici. Sve prisutne nakon mise u crkvenom dvorištu zabavili su članovi folklorne sekcije Udruge Društva Breščana i izvorna skupina Tradicija predvođena Tomom Matoševićem.
Svetište Gospe Brežačke ove godine pohodili su vjernici iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, te brojni župljani koji žive i rade u inozemstvu. Njih je kardinal posebno pozvao da se vrate na svoja ognjišta i da svoju zemlju ne prodaju. Dvorište Crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Breškama tokom cijelog dana bilo je prepuno vjernika koji su i ove godine, sa sobom ponijeli užinu i užinali po crkvenom dvorištu sa svojim obiteljima i prijateljima.
Ispred župnog ureda vjernici i štovatelji Gospe Brežačke mogli su nabaviti monografiju „Župa Breške“, prvu pisanu knjigu o ovoj župi koja je zahvaljujući župniku fra Franji, tiskana u povodu 170. obljetnice. Na samom ulazu u crkveno dvorište upriličena je prezentacija rukotvorina Udruge Društvo Breščana, čiju je izradu podržala Fondacija tuzlanske zajednice. Proslava Velike Gospe u Breškama trajala je do kasno u noć, a sve je proteklo u najboljem redu, zahvaljujući pripadnicima policije koji su brinuli o sigurnosti i redu, Službi hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla, ali i tuzlanskom vodovodu, čija je cisterna s vodom bila na raspolaganju vjernicima i drugim gostima.
Svjetlana Nikolić